Копцева ЮліяЮлія Копцева,
заступник начальника відділу сертифікації КРТПП

Країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України. Одним з документів, які підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару.

Сертифікат про походження товару – це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом держави-експортера, уповноваженим відповідно до національного законодавства.

Сертифікат про походження товару є підставою для надання суб'єкту зовнішньоекономічної діяльності преференції та пільг щодо сплати митних зборів у межах режиму найбільшого сприяння або іншого правового режиму.

Роботи з визначення країни походження товарів, а також оформлення та засвідчення сертифікатів про походження виконують Торгово-промислові палати України згідно з Законом України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 02.12.1997 р. №671/97-ВР, Постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення Торгово-промислової палати уповноваженим органом з видачі сертифікатів про походження товарів" від 25.02.2003 р.

Визначення країни походження товарів, оформлення, засвідчення і видача сертифікатів походження усіх форм здійснюються відповідно до умов міжнародних конвенцій, міжнародних угод, схем Генеральної Системи преференцій країн-донорів та положень чинного законодавства України.

Сертифікат походження складають, як правило, в трьох примірниках, якщо інше не передбачено умовами контракту, акредитива тощо і оформлюється на кожну поставку товару, що здійснюється одночасно одному й тому ж вантажоодержувачу від одного й того ж вантажовідправника, за одним транспортним документом, по одному контракту-договору. На одну й ту саму поставку може бути оформлений один сертифікат походження. Сертифікат набуває юридичної сили в момент підписання уповноваженою особою та засвідчення печаткою торгово-промислової палати.

Найпоширенішими формами сертифікатів походження товарів є:
- сертифікат походження товарів форми А (код документу ВМД – 7001);
- сертифікат походження товарів форми EUR.1 (код документу ВМД - 7003);
- сертифікат походження товарів форми СТ-1 (код документу ВМД – 7006);
- сертифікат походження товарів Загальної форми англійською мовою (код документу ВМД – 7007);
- сертифікат походження товарів Загальної форми російською мовою (код документу ВМД – 7011);
- сертифікат походження товарів форми У1 (по території України та ВЕЗ Крим) (код документу ВМД – 7015).

Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до встановлених критеріїв.

Повністю виробленими в цій країні вважаються наступні товари:
- корисні копалини, видобуті в межах її території або економічної зони;
- рослинна продукція, вирощена на її ґрунті;
- живі тварини, вирощені в ній;
- продукція, одержана в ній від живих тварин;
- вироблена в ній продукція мисливського, рибальського і морського промислу;
- продукція морського промислу, видобута або вироблена у Світовому океані суднами даної країни, а також суднами, орендованими (зафрахтованими) нею;
- вторинна сировина і відходи, які є результатом виробничих та інших операцій, здійснюваних у даній країні;
- товари, вироблені в цій країні виключно з продукції, зазначеної в попередніх пунктах.

Товари вважатимуться підданими достатній переробці або обробці в цій країні, якщо:
- декларовані товари класифікуються в іншій тарифній позиції, ніж матеріали чи вироби, що походять з третіх країн і були використані для їх виготовлення;
- у вартості декларованих товарів частка доданої вартості становить не менше 50%.

Тел. для довідок: (0522) 220731, 351856

" "