businessУряд має стратегічне бачення підтримки малого та середнього підприємництва (МСП). Воно відображене в законодавчих актах, зокрема, у проекті Закону України «Про розвиток та державну підтримку середнього і малого бізнесу». Про це сказав директор Департаменту державної регуляторної політики та розвитку підприємництва Міністерства економічного розвитку і торгівлі Ігор Шевердін під час публічної дискусії «Реалії підприємництва в Україні: як змінюються умови оподаткування і зовнішньої торгівлі».

Високопоставлений чиновник Мінекономрозвитку повідомив, що Міністерством підготовлено і подано на розгляд Кабінету Міністрів проект «Загальнодержавної програми підтримки малого та середнього підприємництва на 2014-2024 роки», яка дозволить поетапно впровадити в Україні нові види фінансової державної підтримки для МСП.

Уряд наразі активно опрацьовує питання формування державної підтримки бізнесу, в тому числі — фінансово-кредитної, підкреслив представник Мінекономрозвитку. Зокрема, Загальнодержавною програмою передбачено часткову компенсацію процентних ставок за кредитами, які надаються під бізнес-проекти, компенсацію лізингових платежів; передбачається розширення програми мікрокредитування, а також розвиток відповідної інфраструктури.

Експерти зазначають, що вже зараз через Державний фонд підтримки підприємництва реалізується бюджетна програма мікрокредитування, завдяки якій кредити надаються малому і середньому підприємництву для виробництва, переробки, збуту продукції, придбання техніки, новітніх технологій на пільгових умовах під 1,5 облікової ставки НБУ.

Експерти також звертають увагу на відновлення роботи Міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів, протидії поглинанню і рейдерському захопленню підприємств.

Водночас у процесі створення знаходиться Інститут моніторингу ділового середовища, основною функцією якого буде визначення системних причин порушення прав підприємств та опрацювання скарг з боку бізнесу.

Підвищення на 28 сходинок у рейтингу Doing Business, на думку аналітиків, пов'язане із поліпшенням умов ведення бізнесу. Ця позитивна тенденція є відображенням кроків Уряду, спрямованих на створення зрозумілих і прозорих правил для забезпечення рівних конкурентних умов на ринку, детінізації економіки та боротьби з корупцією.

Реєстрація нових підприємств стала більш швидкою і доступною процедурою. Сьогодні істотно скорочено кількість податків і зборів — кількість податкових платежів зменшилася до 28 проти 135 у 2012 році. Знижено фіскальне навантаження на бізнес — ставка податку на прибуток підприємців знижена з 25% до 19%.

З метою поліпшення бізнес-клімату та впровадження процесів дерегуляції, упорядкування та спрощення системи надання адміністративних послуг (одного із головних завдань Уряду) проведено масштабне впорядкування роботи дозвільних органів — кількість необхідних дозволів скорочено з 1200 до 141, і всі вони приведені до єдиного переліку.

Водночас, підкреслюють експерти, Уряду належить ще вирішити безліч завдань, щоб досягти європейських умов ведення підприємницької діяльності в Україні. Наприклад, у нашій країні вже можна легко і швидко відкрити бізнес, але його ліквідація може затягнутися мало не на роки.

Експерти зазначають, що Уряд йде на зниження податкового навантаження, але при цьому важливо правильно розподіляти його.

Зокрема, на думку експертів Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), наразі головні кроки мають бути спрямовані на зниження ефективної ставки податку на прибуток, а не на зниження номінальної ставки. Потрібно спрощувати і лібералізувати процедуру відображення витрат, збільшувати норму амортизації, особливо для новостворюваних підприємств.

Експерти наполягають на необхідності внесення змін до Бюджетного кодексу, спрямованих на підтримку МСП. На їх думку, за прикладом країн ЄС, у Бюджетному кодексі слід передбачити наявність у бюджетах всіх рівнів обов'язкового нормативу закупівель у МСП товарів і послуг власного виробництва.

Також, на їх думку, слід відновити роботу зі створення загальнонаціональної системи гарантування кредитів для МСП. Вони вказують, що система гарантування кредитів для МСП виникла понад 80 років тому в Токіо (Японія).

За матеріалами сайту Кіровоградської облдержадміністрації

 

Журнал "ЗОВНІШСЕРВІС"

Журнал ЗОВНІШСЕРВІС 067 2021.jpg
" "