З розвитком виробництва і збільшенням товарообігу виникла проблема пошуку універсальних засобів маркування, які б дозволили визначати рух товарів на шляху від виробника до споживача. Передбачалося, що маркування повинно бути простим і доступним для нанесення на упаковку, нести необхідний мінімум інформації, іншими словами, давати змогу ідентифікувати товар. Водночас зазначене маркування має легко й безпомилково читатися за допомогою відносно простих, надійних і недорогих технічних засобів, доступних для придбання підприємствами. Поєднання подібних засобів з обчислювальною технікою, її необмеженими можливостями з накопичення, обробки і передачі інформації дозволило б вийти на якісно новий рівень автоматичної ідентифікації товарів.

Таким універсальним засобом маркування, який характеризує споживчі властивості товару і несе інформацію про його виробника, стала невелика смужка на упаковці, що являє собою чергування темних і світлих штрихів різної ширини, під якими розміщені цифри, інколи цифри й букви – так званий «штриховий код».

Наявність на товарі штрихової позначки свідчить про можливість отримати повну та достовірну інформацію про товар: його повну назву, тип, призначення, виробника, про відповідність характеристик товару до національних вимог та правил, про термін та умови зберігання тощо. Можна стверджувати, що штриховий код є одною з найбільш універсальних ознак товару.

Кіровоградська регіональна торгово-промислова палата, як надійний партнер підприємців Кіровоградщини в сфері міжрегіональних та міжнародних  економічних зв’язків, ставить мету активно впроваджувати міжнародні бізнес-стандарти в економічне життя області. Одним із важливих аспектів ділового співробітництва сьогодні є штрихове кодування товарів.

Сьогодні більшість споживчих товарів в світі маркуються штриховими кодами Європейської асоціації товарної нумерації (GS1). В Україні GS1 представляє Асоціація Товарної Нумерації України, створена у вересні 1994 році, яка є некомерційною неурядовою організацією. Діяльність Асоціації "ДжіЕс1 Україна" спрямована на впровадження в Україні всесвітньої багатогалузевої системи ідентифікації, штрихового кодування та електронних комунікацій, що базуються на всесвітніх стандартах GS1.

Стандарти GS1 широко застосовуються у виробництві, постачанні, торгівлі, медицині та транспорті. Користувачами стандартів є понад 1000 000 компаній у всьому світі.

Асоціація "ДжіЕс1 Україна" – це:
Інтегроване у світову спільноту об'єднання вітчизняних користувачів Системи  GS1
Понад 5500 учасників Системи GS1 різних форм господарювання, що діють у багатьох галузях економіки України.
Понад 500 тисяч ідентифікаційних номерів GS1, присвоєних користувачам Системи GS1 та їх об’єктам обліку.
Єдина організація, що уповноважена представляти  GS1 та поширювати стандарти  GS1 на території України.

В Україні діє низка нормативів, які визначають товари, що підлягають обов’язковому маркуванню. Обов'язкову наявність штрихового коду на товарі зумовлюють потреби сучасних підприємств оптової та роздрібної торгівлі. Підприємство торгівлі просто не матиме змоги обліковувати товар без штрихового коду.

Детальне знайомство зі штрих-кодом

Штриховий код являє собою чергування темних і світлих смуг різної ширини. Інформацію несуть відносні ширини світлих і темних смуг і їх поєднання, при цьому ширина цих смуг суворо визначена. Темні смуги називають штрихами, а світлі - пробілами (проміжками).

Штрихові коди зчитуються спеціальними оптичними зчитувачами різних типів, включаючи лазерні, які, сприймаючи штрихи, пропуски та їх поєднання, декодують штриховий код за допомогою мікропроцесорних пристроїв, здійснюють закладені в кодах методи контролю і видають на табло, в ЕОМ або інші пристрої значення цих кодів в певному відображенні (цифровому, алфавітно-цифровому та ін.)

В даний час штрихові коди широко використовуються не тільки при виробництві і в торгівлі товарами, але і в багатьох галузях промислового виробництва для ідентифікації заготовок, виробів, упаковок, позначення місць зберігання, у поштових відомствах,транспорті та ін.

Подивіться на цифри штрих-коду. Вони містять інформацію про товар і виробника.

Зверніть увагу на перші три цифри штрих-коду, вони позначають країну-виробника товару. Наприклад, Росії відповідає код 460, Україна — 482, Болгарії — 380 і т.д. З більш повним списком відповідності цифр коду та країн-виробників можна ознайомитися нижче у таблиці префіксів  GS1.

Наступні чотири або п’ять цифр штрих-коду несуть в собі інформацію про підприємство-виробника. Але ці дані звичайному покупцеві розшифрувати досить складно, оскільки подібної інформації в Інтернеті практично немає. Цими відомостями зазвичай користуються фірми, що здійснюють оптові закупівлі.

Наступні п’ять цифр штрих-коду дають характеристику товару: найменування, його споживчі властивості, розмір і масу, інгредієнти, колір. Цими даними так само, як і в попередньому випадку, частіше користуються великі фірми-оптовики, ніж роздрібні покупці.

Зверніть увагу на останню цифру, яка стоїть в штрих-коді. Це — контрольна цифра, яка використовується для перевірки точності зчитування штрих-коду сканером. За останньою цифрою можна визначити справжність товару.

Визначте, чи не є куплений вами товар підробленими, використовуючи штрих-код.

Складіть всі цифри, що стоять на парних місцях в коді, отриману суму помножте на 3. Складіть всі цифри, що стоять на непарних місцях в коді, без урахування останньої контрольної цифри. Складіть отриману суму з твором, що вийшов при множенні на 3. Відкиньте у отриманого числа десятки. Відніміть від 10 отримане число. Якщо воно співпадає з контрольною цифрою штрих-коду — товар справжній, у противному випадку перед вами підробка.

Префікси GS1

Префікс GS1 – це номер з двох або трьох цифр, що визначає формат та призначення даних, закодованих у штриховому коді EAN-13. Основне призначення префікса – забезпечити можливість децентралізованого присвоєння ідентифікаційних номерів GS1. З цією метою Всесвітній Офіс організації GS1 надає окремий Префікс GS1 (або кілька таких префіксів) кожній національній Організації GS1, які в подальшому використовує надані префікси для адміністрування системи нумерації у своїх країнах. Зокрема, Асоціації "ДжіЕс1 Україна" надано префікс GS1 "482". Деякі префікси GS1 призначено для спеціальних за стосунків (наприклад, для "внутрішнього" штрихового кодування).

Префікс GS1 не можна розглядати як свідчення країни походження товару, адже деякі компанії, виробничі підрозділи яких розташовані в багатьох країнах, ідентифікують всю свою продукцію централізовано, зазвичай у країні, де знаходиться штаб-квартира компанії. Тож у штриховому коді на такій продукції може бути присутній номер із префіксом GS1, наданим національній Організації GS1 іншої країни. Думаете о Lucky Jet cash game ? Регистрируйтесь и начинайте играть на деньги.

Таблиця. Перелік префіксів GS1

-------------

Рекомендовані комбінації кольорів штрихів і підложки;
Заборонені комбінації кольорів штрихів і підложки;
Розмір штрихкодової позначки

-------------

Кіровоградська регіональна торгово-промислова палата з метою підвищення інтеграції кіровоградських підприємців до світових ділових кіл пропонує послуги зі штрихового кодування товарів:
- підготовка документів стосовно членства в Асоціації Товарної Нумерації України "ДжіЕс1 Україна";
- підготовка та оформлення документів для отримання штрихової позначки;
- консультації та рекомендації з питань впровадження системи "ДжіЕс1 Україна" на основі державних стандартів, нормативних документів України;
- виготовлення та роздруківка етикеток з нанесенням штрихового коду;
- забезпечення користувачів необхідною інформацією про учасників системи GS1 в Україні та їх товари.

Замовлення послуг та додаткова інформація:
тел.: (0522) 30-87-24, (050) 488-44-43
050-6368107 - Віктор Ладутько
Е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Журнал "ЗОВНІШСЕРВІС"

Журнал ЗОВНІШСЕРВІС 067 2021.jpg
" "